سه‌شنبه, 24 مهر 1397

 

به همت شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی صورت گرفت؛

 

برگزاری نشست آموزشی مدیریت مصرف آب به مناسبت هفته بسیج

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی، نشست آموزشی و اطلاع رسانی مدیریت مصرف آب ویژه بانوان بسیجی منطقه یک مشهد مقدس به مناسبت گرامیداشت هفته بسیج برگزار شد.  

در این نشست که با حضور بانوان بسیجی برگزار شد، مدیر دفتر حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با تشریح وضعیت منابع آب در کشور، استان خراسان رضوی و شهرستان مشهد چالش های اصلی حوزه مدیریت منابع و مصارف آب را برشمرد.

"غلامرضا ممدوحی" با اشاره به کاهش چشمگیر سرانه آب تجدیدپذیر طی سه دهه اخیر در کشور گفت: طبق پیش بینی های مراجع بین المللی در نیمه قرن 21، در خوش بینانه ترین حالت 2 میلیارد نفر در کره زمین با تنش و کمبود آب مواجه هستند.

وی افزود: در خراسان رضوی سالانه حدود 1.2 میلیارد مترمکعب بیش از ورودی آبخوان ها برداشت می کنیم به طوری که در یک دوره 5 ساله بیش از 4 متر افت در سطح آب زیرزمینی مشاهده شده است.

"ممدوحی" الگوی مصرف آب در حوضه آبریز دشت مشهد را متمایز از سایر حوضه های آبریز استان عنوان کرد و گفت: در حالی که در اغلب دشت های استان بیش از 90 درصد مصارف آب مربوط به بخش کشاورزی است، این عدد در دشت مشهد به دلیل تمرکز جمعیت و واحدهای خدماتی و صنعتی به حدود 61 درصد کاهش یافته و بیش از 27 درصد مصارف آب در شهرستان مشهد مربوط به تامین نیازهای شرب و بهداشت است.

"مدیر دفتر حفاظت و بهره برداری"، با ذکر چند مصداق عینی از احساس مسئولیت بانوان و مادران در خصوص حفاظت از منابع آب این قشر از جامعه را یکی از موثرترین اقشار در ترویج فرهنگ حفاظت و حراست از منابع ارزشمند آب برشمرد.

در پایان این نشست آموزشی که با همکاری بسیج منطقه یک مشهد مقدس برگزار شده بود، حاضران در نشست دیدگاه ها و سوالات خود را در خصوص مسائل آب شهر و منطقه محل سکونتشان مطرح نمودند.

منبع خبر: روابط عمومی آب منطقه ای استان خراسان رضوی

دیدگاه کاربران