سه‌شنبه, 14 مرداد 1399
 |  رنگ  |  + . -
ADA
بستن این پنجره
این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره
دهه امامت و ولایت
شعار سال 99
ساماب
It
ملاقات عمومی
تقدیر از کادر درمانی در برابر کرونا
خدمات غیرحضوری پیشگیری از کرونا
تالار گفتگوی مجازی
سوت زنی
اطلاعیه رودخانه ها
اطلاعیه چاه ها
سازگاری با کم آبی
احراز هویت بر خط

ارزیاتی عملکرد کنتورهای هوشمند نصب شده برروی چاه ها در دشت مشهد در ابعاد کنترل کمیت برداشتها و تاثیر اقتصادی ومالی آن (مطالعه موردی: دشت مشهد)

 

 

پژوهشگران:

مجتبی طاوسی
حمیدرضا گلکار حمزه­ای یزدی
مجید میربلوکی

 

مجری: دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد

 

کارفرما: شرکت آب منطقه­ای خراسان رضوی- گروه تحقیقات کاربردی

 

سال: 1397

 

دریافت فایل گزارش نهایی

 

 

چکیده پژوهش:

عوامل مختلف طبیعی و انسانی در چند دهه اخیر باعث ایجاد شرایط بحرانی برای آب های زیرزمینی در بیشتر مناطق کشور از جمله دشت مشهد شده است. یکی از مهمترین عوامل در این بحران، برداشت بی رویه از منابع آب زیرزمینی مخصوصا در بخش کشاورزی است؛ که پیامدهای زیست محیطی همچون تغییر کیفیت آب زیرزمینی، خشک شدن منابع برداشت آب، نشست زمین، به خطر افتادن اکوسیستم منطقه و... را بدنبال داشته است. پیرو مشکلات پیش روی منابع آب زیرزمینی، در سالهای 1382-1383 طرحی تحت عنوان «طرح تحول در مدیریت منابع آب زیرزمینی » توسط امورآب وزارت نیرو تدوین گردید؛ که بخشی از این طرح، استفاده از کنتورهای هوشمند است. در این پژوهش به ضرورت استفاده از کنتورهای هوشمند، مزیت و کارکرد این کنتورها در مهار و کنترل آب، ارتقاء توان مدیریتی و پیشنهادات برای بازنگری این طرح با هدف بهبود در روند طرح و اثربخشی آن پرداخته شده است.


بازدید:317