سه‌شنبه, 14 مرداد 1399
 |  رنگ  |  + . -
ADA
بستن این پنجره
این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره
دهه امامت و ولایت
شعار سال 99
ساماب
It
ملاقات عمومی
تقدیر از کادر درمانی در برابر کرونا
خدمات غیرحضوری پیشگیری از کرونا
تالار گفتگوی مجازی
سوت زنی
اطلاعیه رودخانه ها
اطلاعیه چاه ها
سازگاری با کم آبی
احراز هویت بر خط

بررسی راهکارهای مشارکت زنان روستایی در مدیریت مصرف آب با رویکرد تعادل بخشی آب های زیرزمینی با بهره گیری از تجارب بین المللی

 

 

پژوهشگران:

محمد جواد سمیعی

محمد بهنام رسولی

مهدی زینلی

سیده زینت حسینی

 

 

مجری: مرکز پژوهشی زیست محیطی خاوران

 

کارفرما: شرکت آب منطقه­ای خراسان رضوی- گروه تحقیقات کاربردی

 

سال: 1395

 

دریافت فایل گزارش نهایی

 

 

چکیده پژوهش:

در بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایران، از پتانسیل ها و توانمندی های زنان به نحو شایسته بهره برداری نمی گردد و این در حالی است که در حوزه های مختلف، نیاز مبرم به حضور این بخش از جامعه برای حل و رفع بحران ها و مشکلات احساس می­گردد. یکی از این حوزه ها، مدیریت مصرف آب است. در این پژوهش با بررسی ده ها تجربه جهانی در رابطه با فعالیت های دو سویه زنان در بخش آب و با گردآوری روش­ها و دستاوردهای پروژه­های منطقه ای و ملی سایر کشور­ها و پروژه­های بین المللی در زمینه مشارکت دادن زنان روستایی در امر مدیریت مصرف آب و استخراج شاخص­های کیفی و توصیفی قابل استفاده و بومی سازی و مقایسه آن­ها با طرح های انجام شده داخلی، مدل و ساختاری منعطف برای مشارکت دهی اصولی و موثر زنان بویژه زنان روستایی در مدیریت مصرف آب شامل آب شرب و کشاورزی، تدوین گردید.

به دلیل اهمیت کاربردی بودن نتایج بدست آمده از این پژوهش و با توجه به اجرای طرح احیا و تعاول بخشی آب های زیر زمینی در کشور، مدل نهایی ارائه شده، قابل انطباق با ساختارهای عملیاتی و پروژه­های این طرح ملی طراحی شده است تا امکان بهره برداری از این پژوهش به بهترین نحو ممکن فراهم گردد.

 


بازدید:172
آخرین به روزرسانی: 1397/10/10