سه‌شنبه, 14 مرداد 1399
 |  رنگ  |  + . -
ADA
بستن این پنجره
این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره
دهه امامت و ولایت
شعار سال 99
ساماب
It
ملاقات عمومی
تقدیر از کادر درمانی در برابر کرونا
خدمات غیرحضوری پیشگیری از کرونا
تالار گفتگوی مجازی
سوت زنی
اطلاعیه رودخانه ها
اطلاعیه چاه ها
سازگاری با کم آبی
احراز هویت بر خط

بررسی پتانسیل خود پالایی رودخانه  در فصول پرآبی با توجه به آلودگی های حاصل از فضولات حیوانی و پساب روستاهای بالادست مخازن سد های تامین آب شرب (مطالعه موردی سد کارده)

 

 

پژوهشگران:

عباسعلی قزل سوفلو

 

 

 

مجری: دانشگاه آزاد اسلامی مشهد

 

کارفرما: شرکت آب منطقه­ای خراسان رضوی- گروه تحقیقات کاربردی

 

سال: 1393

 

دریافت فایل گزارش نهایی

 

 

چکیده پژوهش:

منابع آب سطحی به عنوان یکی از مهمترین محل های تامین آب مورد نیاز انسان می باشند، بنابراین بررسی کیفیت آن از درجه اهمیت بالایی برخوردار است. رودخانه کارده یکی از منابع تامین کننده آب شرب شهر مشهد واقع در 45 کیلومتری شمال آن است. جهت مدلسازی عددی رفتار خودپالایی رودخانه کارده، از نرم افزار MIKE 11 استفاده گردیده است. در این نرم افزار شرایط مرزی بالادست شامل دبی و آلودگی (Ecoli) و شرایط مرزی پایین شامل رقوم سطح آب و آلودگی بوده که از طریق اندازه گیری و نمونه برداری های صحرایی صورت گرفته است. اندازه گیری دبی توسط مولینه در محل و میزان آلودگی با نمونه برداری، از آب رودخانه توسط آزمایشگاه، در دو بازه زمانی یکی در فروردین 1393 ( معرف فصل پرآب سال) و  دیگری در انتهای تیرماه 1393 (معرف فصل کم آب سال) با اخذ 12 نمونه از آب رودخانه کارده، انجام شده است. اندازه گیری های کیفی و کمی آب در بازه ای به طول 2740 متر بعنوان بازه مطالعاتی که نماینده و شبیه به کل رودخانه است صورت گرفته است. با مدلسازی رفتاری کیفی رودخانه در این بازه و کالیبره کردن نرم افزار MIKE 11 ، ضرایب پخش و انتقال آلودگی شامل فاکتور پخش و توان ضریب پخش و همجنین ضریب زوال آلودگی رودخانه کارده بدست آمد. سپس با تعمیم این ضرایب به کل رودخانه اقدام به مدل سازی عددی رفتار خودپالایی در کل رودخانه گردید. توسط این مدل عددی تاثیر آلودگی های تزریق شده هریک از روستاهای حاشیه رودخانه و دامهای آنها و میزان آلودگی رسیده به مخزن سد محاسبه گردید. و در نهایت جهت کمک به افزایش ظرفیت خودپالایی رودخانه کارده و جلوگیری از ورود آلودگی به مخزن سد، پیشنهاداتی ارائه شد.

 


بازدید:264
آخرین به روزرسانی: 1397/10/10