|  رنگ  |  + 0 -
ADA
بستن این پنجره
این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا و مدیرعامل شرکت منابع آب ایران:

هنر بی مسئولیت، هنر قابل تقدیری نیست/ خراسان رضوی رتبه سوم را در جشنواره نقاشی ملی آب کسب کرد

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا و مدیرعامل شرکت منابع آب ایران: گفت: اگر بتوانیم از هنر به عنوان ابزاری برای ارسال این مفهوم به مردم که استفاده بهینه از آب تاثیر مستقیم بر آینده و سرنوشت بچه‌های آن‌ها دارد، استفاده کنیم موفق خواهیم شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی، قاسم تقی زاده خامسی در مراسم اختتامیه نخستین جشنواره ملی نقاشی آب با همکاری یونیسف اظهار کرد: از ابتدای خلقت انسان هنر آغاز شده و خلقت انسان، خود هنرمندانه بوده است.

وی با اشاره به اینکه هنر در انسان نهفته است، افزود: در گذشته زمانی که حتی تمدن وجود نداشت، انسان‌ها بر روی سنگ‌ها نقاشی می‌کردند بنابراین می‌توان گفت هنر از ابتدای خلقت وجود داشته و اکنون هم در همه ابعاد زندگی حضور آن پررنگ است.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا و مدیرعامل شرکت منابع آب ایران با بیان اینکه اگر مسائل و موضوعات مختلف با هنر توسعه داده شوند، حتی طبیعت به تسخیر در می‌آید، عنوان کرد: هنرمند می‌تواند مفاهیمی را که با هیچ قانون و آیین‌نامه‌ای برای بشر قابل ترسیم نیست با استفاده از هنر خود بیان کند.

تقی زاده خامسی ادامه داد: امروز دومین جلسه ای است که در آن توانسته ایم به موضوع آب بپردازیم و واقعیت این است که یکی از وظایف اصلی هنرمند چاره‌جویی برای دردها و مشکلات جامعه است.

وی با اشاره به اینکه هنرمند باید مسئول باشد و اولین مسئله‌ای که باید به آن بپردازد نقد مشکلات و چالش‌های موجود در جامعه است، گفت: چالش اصلی ما در کشور مسئله آب است زیرا تولید و توسعه در کشور وابسته به منابع آب است.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا و مدیرعامل شرکت منابع آب ایران با بیان اینکه ما در یک کشور خشک زندگی می‌کنیم، اظهار کرد: در چند سال اخیر دیده شده که دچار یک تغییر اقلیم جدی در کشور شده‌ایم، برنامه و آیین‌نامه‌های بسیاری در جهت حفاظت از منابع آبی کشور وجود دارد اما عملکرد و شیوه مصرف نشان می‌دهد که در این زمینه موفق عمل نکرده‌ایم.

تقی زاده خامسی با اشاره به اینکه در بخش کشاورزی وضعیت مصرف آب بسیار نامناسب است، افزود: در بخش شرب نیز از استانداردهای جهانی فاصله داریم و مصرف ما بهینه نیست.

وی ادامه داد: اگر بتوانیم از هنر به عنوان ابزاری برای ارسال این مفهوم به مردم که استفاده بهینه از آب تاثیر مستقیم بر آینده و سرنوشت بچه‌های آن‌ها دارد، استفاده کنیم موفق خواهیم شد.

ارسال بیش از سه هزار اثر به جشنواره ملی نقاشی آب

صدیقه ببران، مدیر کل روابط عمومی وزارت نیرو نیز در این مراسم گفت: ما در مجموعه روابط عمومی بر این باور هستیم که یکی از موثرترین راه ها برای اصلاح الگوی مصرف و مدیریت منابع آب و ارزش نهادن به آب که امسال به عنوان شعار ویژه روز جهانی آب قرار داده شده جلب مشارکت حداکثری مردم و ایجاد دغدغه در آن ها است.

وی افزود: باید برای حفظ این میراث گرانبها برای آیندگان تلاش کنیم زیرا کودکان و نوجوانان بهره برداران امروز و مدیران و تصمیم سازان آینده برای مدیریت و انرژی‌ منابع آب هستند.

مدیر کل روابط عمومی وزارت نیرو ادامه داد: قطعا برای دستیابی به این هدف به کارگیری و بهره گیری هنر به عنوان زبان پویا، ملموس و یکی از مهمترین ابزار های بیان اندیشه و تفکر می‌توانند در شهود مختلف زندگی ظاهر شده و آثار خود را در ارایه الگو های سطحی سبک زندگی به ویژه در شیوه مصرف نمایان سازد.

وی با بیان اینکه هنر نقاشی به عنوان هنری عام و موثر بر کودکان و نوجوانان هم در مقام آفریننده و خالق آثار آن هنر و هم در مقام مخاطبان آن آثار همواره از مهمترین ابزار های درک و بیان مقاصد و افکار بوده است، گفت: زبان تصویری که در هنر به نقاشی متجلی می شود ظرفیت عظیمی برای بیان اندیشه مخاطبان است که درک جدیدی از الگوهای اجتماعی و فرهنگی ممکن ساخته و میتواند به پرورش حس زیبایی دوستی و ذوق هنری کودکان نقش موثری در رشد شخصیت، آگاهی و معرفت داشته باشد.

ببران بیان کرد: ارزش نهادن به آب و اصلاح الگوی مصرف آن نیازمند فرهنگ سازی پایدار و نهادینه شدن رفتار مطلوب است و مسلما مخاطب قرار دادن کودکان و نوجوانان از موثرترین و ماندگار ترین روش های نهادینه سازی به شمار می‌آید.

وی تصریح کرد: نخستین جشنواره ملی نقاشی آب با هدف نهادینه سازی ارزشمندی آب و مصرف بهینه آن در جامعه با زبان مشترک هنر نقاشی با همکاری صندوق کودکان ملل متحد یونیسف فرصتی برای جلب مشارکت کودکان و نوجوانان با ابزار نقاشی و ایجاد حساسیت در آن ها نسبت به موضوع ارزش آب است که می‌تواند جلوه بصری در رویا ها، تخیل ها و احساسات کودکانمان را نسبت به این موضوع آشکار سازد.

مدیر کل روابط عمومی وزارت نیرو با اشاره به زمان فراخوان این جشنواره گفت: در مهرماه سال ۱۳۹۹ فراخوان این جشنواره منتشر و به مدت سه ماه مهلت ارسال و جمع آوری آثار بود که در این مدت سه هزار و هفت اثر با هشت محور آب و آینده  (به عنوان بخش ویژه)، آب و محیط زیست، آب و کشاورزی، آب و فرهنگ، سازگاری با کم آبی، بازچرخانی آب، آب و کرونا، بهداشت و مصرف آب و آب و سلامتی به دبیرخانه ارسال شد.

وی بیان کرد: آثار شرکت کنندگان در چهار گروه سنی ۴ تا ۷ سال، ۸ تا ۱۱، ۱۲ تا ۱۵ و ۱۶ تا ۱۸ سال به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که توسط هیات داوران مورد بررسی قرار گرفت و در مرحله نهایی از مجموع آثار ارسالی در هر گروه سنی ۱۰ نفر بیشترین امتیاز را کسب کردند و به عنوان برگزیدگان نهایی انتخاب شدند.

وی افزود: همچنین ۱۲ نفر رتبه های اول تا سوم گروه سنی را به دست آوردند که تقدیر به عمل خواهد آمد.

شایان ذکر است که «صبا آرین نژاد» از خراسان رضوی در محور «آب و آینده» و گروه سنی 16 تا 18 سال توانست رتبه سوم را از میان یک هزار و 300 اثر واجد شرایط و راه یافته به مرحله داوری نهایی کسب کند که در این مراسم که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شده بود با اهدای لوح تقدیر و جوایز جشنواره ملی نقاشی آب توسط مدیرعامل شرکت آب منطقه خراسان رضوی مورد تقدیر قرار گرفت.

کد خبر: 2784
  تاریخ خبر : 1400/01/17
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/01/17
 103
سایتـــ های مرتبطـ

آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران آنلاین : 58
 • بیشترین بازدید همزمان : 351
 • بازدید امروز : 4,822
 • بازدید دیروز : 8,729
 • کل بازدید : 3,679,798
 • آخرین به روزرسانی : 1400/02/20 10:25:48

راه‌های تماس با ما

 • آدرس : مشهد، بلوار، خیام، نبش خیام جنوبی 35
 • کدپستی : 9185916196
 • تلفن : 05137617011-19
 • فاکس : 05137613008
 • پست الکترونیکی :
 • پیامک : 30006394
 • تلفن گویا : 31435