|  رنگ  |  + 0 -
ADA
بستن این پنجره
این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره

با امضای ۲ تفاهم‌نامه با کشاورزان خوشاب و بجستان

تعداد تفاهم نامه‌های مدیریت مشارکتی آب در خراسان رضوی به عدد ۱۸ رسید

هفدهمین و هجدهمین تفاهم‌نامه مدیریت مشارکتی آب بین شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی و تشکل‌های قانونی کشاورزان شهرستان خوشاب در سبزوار و شهرستان بجستان در گناباد امضا شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی در جلسه امضای این تفاهم نامه‌ها که مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای و دو تن از معاونان شرکت، نماینده تشکل‌های کشاورزی استان خراسان رضوی، مدیران امور منابع آب گناباد و سبزوار و مدیران عامل و اعضای هیئت مدیره تشکل‌های کشاورزی خوشاب و بجستان حضور داشتند، "رضازاده" نماینده تشکل‌های کشاورزی استان با تاکید بر اینکه شرکت آب منطقه‌ای باید به تعهداتی که در این تفاهم نامه‌ها قید شده است عمل کند از تشکل‌های کشاورزی خواست آنها نیز به تعهدات مندرج در تفاهمنامه ها عمل کنند. وی عمل به این تعهدات را برای صیانت از منابع آبی استان حیاتی خواند و گفت: اگر در ۲۰ سال گذشته کشاورزان به وظایف خود در صیانت از منابع آب عمل می‌کردند و شرکت آب منطقه‌ای نیز تصمیمات و عملکرد یک جانبه نداشت امروز ما مجبور نبودیم چاه‌های آب کشاورزی را کف‌شکنی کنیم.
وی افزود: در حال حاضر ۲۲۴ حلقه چاه کشاورزی در خوشاب و ۲۴۶ حلقه چاه در بجستان داریم و تشکل‌های کشاورزی باید طوری مصرف آب را مدیریت کنند که از افت آبهای زیرزمینی جلوگیری شود و صیانت از این نعمت خدادادی از وظایف مهم ماست.
این گزارش حاکیست پیش از سخنان "رضازاده"، "غلامرضا ممدوحی" مدیر حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب شرکت آب منطقه‌ای گزارشی از روند امضای تفاهم نامه‌ها بین شرکت آب منطقه‌ای و تشکل های قانونی و کشاورزان ارائه کرد.
وی گفت: استان خراسان رضوی از سال ۹۶ پیگیر بحث مدیریت مشارکتی آب و واگذاری مدیریت آب به کشاورزان بوده است و در حال حاضر استان خراسان رضوی در این زمینه در کشور پیشرو است.
بنابراین گزارش "محمد علایی" مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی نیز با ابراز خوشحالی از روند رو به جلوی امضای تفاهم نامه‌ها بار دیگر ضرورت مدیریت مشارکتی آب را مورد تاکید قرار داد و گفت: مشکلاتی که امروز کشور در حوزه آب با آن مواجه است ناشی از عدم توجه به مدیریت مشارکتی آب و بی‌توجهی به نقش حیاتی کشاورزان در حفظ و صیانت از منابع آبی است‌.
وی خشکسالی بی سابقه امسال را مورد اشاره قرار داد و افزود: با این وجود ما در استان کمترین تنش را داشته‌ایم که دلیل آن توجه به مدیریت مشارکتی بوده است.
وی گفت: قدرت اشتعال اجتماعی آب به مراتب بیشتر از قدرت اشتعال بنزین است و اگر به پیوست اجتماعی تصمیماتی که در حوزه آب می‌گیریم توجه نکنیم اقدامات ما موثر و کارساز نخواهد بود.
"علایی" خطاب به تشکل‌های کشاورزی خوشاب و بجستان گفت: با امضای این تفاهم نامه‌ها قرار است مسیری را به اتفاق هم طی کنیم که هم منافع کشاورزان تامین شود و هم منابع آبی آسیب نبیند و در این راستا شرکت آب منطقه‌ای تا آنجا که قانون اجازه بدهد از خود انعطاف نشان خواهد داد و حتماً به تعهد خود عمل خواهد کرد.
گفتنی است بعد از تصویب و ابلاغ سند سازگاری با کم آبی در سال ۱۳۹۸ که نقطه عطفی در صیانت از منابع زیرزمینی آب بود تفاهم‌نامه‌های مدیریت مشارکتی آب بین شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی و تشکل‌های قانونی کشاورزان در شهرستان‌های مختلف یکی پس از دیگری به امضا رسید و امروز تعداد این تفاهم‌نامه‌ها به عدد ۱۸ رسیده است. امضای این تفاهم نامه‌ها یک اتفاق نیست بلکه یک پروسه مبتنی بر علم مدیریت برگرفته از تجارب تاریخی مدیریت آب در این سرزمینی خشک و نیمه خشک است. مدیریت مشارکتی آب از آن زمان وارد ادبیات مدیریتی کشور شد که توسط مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی مطرح و به کرات مورد تاکید قرار گرفت و کار تا آنجا پیش رفت که کلید منابع آبی استان به دست کشاورزان که کاربران اصلی و واقعی آب هستند داده شد و آمار و ارقام و روند اجرای سند سازگاری با کم آبی، تاثیر بی بدیل این کار را آشکار کرد.

کد خبر: 2917
  تاریخ خبر : 1400/05/05
 188
سایتـــ های مرتبطـ

آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران آنلاین : 44
 • بیشترین بازدید همزمان : 351
 • بازدید امروز : 6,099
 • بازدید دیروز : 5,393
 • کل بازدید : 4,711,148
 • آخرین به روزرسانی : 1400/06/29 14:28:30
 • شناسه IP شما : 3.233.242.204

راه‌های تماس با ما

 • آدرس : مشهد، بلوار خیام، نبش خیام جنوبی 35
 • کدپستی : 9185916196
 • تلفن : 19-05137617011
 • فاکس : 05137613008
 • پست الکترونیکی : info[at]khrw.ir
 • پیامک : 30006394
 • تلفن گویا : 31435