|  رنگ  |  + 0 -
ADA
بستن این پنجره
این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره

مدیریت بهره‌برداری از سدهای آب شرب مشهد:

اورهال تجهیزات اتاق شیر سد طرق با اعتبار ۱۲۰ میلیون تومان طی دو ماه صورت گرفت

مدیریت بهره‌برداری از سدهای آب شرب مشهد گفت: وظیفه شیرهای سیلندری ثابت نگه داشتن و تنظیم دقیق ارتفاع آب در حوضچه آب‌گیر به منظور فراهم کردن شرایط کار دریچه نیرپیکی است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی، امیر سالکی درخصوص تعمیر شیر دیسکی سد طرق اظهار کرد: وظیفه شیر دیسکی مجموعه فشارشکن در تاسیسات مذکور، کاهش فشار آب پشت سد و تامین حجم آب ذخیره شده در پشت شیرهای سیلندری می‌باشد و عملکرد ایده آل این شیر بسته به دقت آب بندی دیسکت این شیر دارد.
وی با اشاره به نقاط ضعف و آسیب پذیر این شیر افزود: نقطه ضعف این شیر لوله عمودی اصلی بودن آن است که به دلیل غرق در آب بودن دائم، از داخل و خارج در معرض زنگ زدگی و خوردگی شدید می‌باشد و تنش‌های فشاری و لرزش‌ها و ضربه‌های پیوسته که ناشی از حرکت آب تحت فشار به آن وارد می‌شود خطر شکستن لوله و سقوط شیر دیسکی را در بر دارد و لازم است ضمن اینکه بطور دائم رنگ آمیزی گردد، عملیات ضخامت سنجی بر روی لوله عمودی نیز انجام گیرد تا در صورت پوسیدگی یا نازک شدن لوله اقدامات لازم جهت تعویض یا تقویت به موقع آن انجام گیرد.
مدیریت بهره‌برداری از سدهای آب شرب مشهد بیان کرد: در عملیات رنگ آمیزی اخیر که با دمونتاژ قطعات همراه بود با باز کردن شیر دیسکی و لوله عمودی مشاهده گردید که در محل زانویی مدفون در بتن نشتی جریان آب وجود دارد لذا ابتدا با جوش دادن اورینگ و تقویتی عملیات آب‌بندی انجام گرفت و سپس عملیات سندپلاست برای کلیه سطوح انجام گردید و سپس سه لایه رنگ از نوع اپوکسی با ضخامت نهایی 300 میکرون بر روی کل قطعات اجرا شد.
سالکی درخصوص وظیفه شیرهای سیلندری مجموعه فشارشکن در تاسیسات مذکور عنوان کرد: وظیفه این شیرها ثابت نگه داشتن و تنظیم دقیق ارتفاع آب در حوضچه آب‌گیر به منظور فراهم کردن شرایط کار دریچه نیرپیکی می‌باشد زیرا دقت اندازه‌گیری دریچه‌های نیرپیکی منوط به ثابت بودن ارتفاع آب در پشت دریچه‌ها است.
وی درخصوص سیلندرهای تنظیم ادامه داد: دبی آب به جهت تثبیت ارتفاع آب در مخزن می‌بایست به طور دائم بالا و پایین برود که این حرکات کشویی باعث ساییدگی رنگ‌ها و در نتیجه زنگ زدگی و گیر کردن سیستم می‌گردد و یا سایش بیش از حد سیلندرها باعث از آب بندی خارج شدن شیرها می‌شود.
یکی از تقاطع ضعف دریچه‌های نیرپیکی لاستیک‌های آب‌بند کشویی است
در ادامه احمد هنرمند راد، مسئول سد طرق درخصوص وظیفه مخازن شناور بیان کرد: وظیفه این مخزن و شناور داخل آن، مانور شیرهای سیلندری به منظور تنظیم و ثابت نگه داشتن ارتفاع آب داخل حوضچه آب‌گیر می‌باشد. این مخازن به دلیل تماس با آب و هوا دچار زنگ زدگی‌هایی شده که در صورت عدم رسیدگی به موقع مخازن سوراخ و آب به داخل مخازن نفوذ و مانع از کار سیستم می‌شود.
وی افزود: محفظه‌های موج‌گیر و شیرهای ورودی آب به مخازن شناورها، وظیفه این شیرها قطع مجرای ارتباطی آب داخل حوضچه به مخزن شناور به جهت از مدار خارج کردن مانور شیرهای سیلندری می‌باشد و به جهت حذف حرکات ناگهانی ناشی از ایجاد موج محفظه‌های مشبکی در مسیر شیرها تهیه گردیده که با کاهش سرعت ورودی آب به داخل مخزن نوسانات ناگهانی را کنترل می‌کند.
مسئول سد طرق اظهار کرد: این سیستم به دلیل تماس مداوم با آب و هوا دچار زنگ زدگی‌های شدید گردیده به حدی که دیگر قابل اصلاح و استفاده نمی‌باشد و پیشنهاد می‌شود قطعات مذکور مجددا بازساری شده و پس از آن به جای رنگ اپوکسی پوشش، گالوانیزه گرم گردد تا دوام آن در مقابل رطوبت بیشتر شود.
هنرمند ادامه داد: دریچه‌های نیرپیکی، وظیفه این دریچه‌ها در تاسیسات مذکور، تخلیه و تحویل آب با دبی‌های تنظیم شده می‌باشد این دریچه‌ها از یک سری کانال به اندازه‌های مختلف تشکیل شده که اندازه هر کانال جهت خروج یک دبی خاص طراحی گردیده و با نصب دریچه بر روی این کانال‌ها می‌توان جریان را قطع و وصل و یا با تغییر آن‌ها دبی مورد نیاز را تنظیم می‌کند.
وی گفت: نقطه ضعف این دریچه‌ها لاستیک‌های آب‌بند کشویی می‌باشد که به دلیل تماس مداوم با آب و هوا، گل و لای خشک و با توجه به مانورهای مداوم پاره می‌شود، در نتیجه دریچه را از آب‌بندی خارج می‌کند.

کد خبر: 2621
  تاریخ خبر : 1399/09/11
 1691
سایتـــ های مرتبطـ

آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران آنلاین : 28
 • بیشترین بازدید همزمان : 351
 • بازدید امروز : 907
 • بازدید دیروز : 7,356
 • کل بازدید : 5,615,366
 • آخرین به روزرسانی : 1400/10/28 12:25:53
 • شناسه IP شما : 34.230.9.187

راه‌های تماس با ما

 • آدرس : مشهد، بلوار خیام، نبش خیام جنوبی 35
 • کدپستی : 9185916196
 • تلفن : 19-05137617011
 • فاکس : 05137613008
 • پست الکترونیکی : info[at]khrw.ir
 • پیامک : 30006394
 • تلفن گویا : 31435