|  رنگ  |  + 0 -
ADA
بستن این پنجره
این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره

نظارت سمن ها بر عملکرد طرح همیاران آب خراسان رضوی

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی، به منظور راستی آزمایی و نظارت بر عملکرد شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی در اجرای طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی و همیاران آب خراسان رضوی، نشست هم اندیشی و پرسش و پاسخ با حضور رئیس شبکه و سایر نمایندگان سازمان های مردم نهاد محیط زیستی استان برگزار شد.

در این نشست مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با بیان اینکه طی 4 سال اخیر نسبت آب مصرفی به تجدید پذیر را از 163 درصد به 123 درصد کاهش داده ایم، عنوان کرد: در سند همیاران آب چند مولفه اجرا شده و باید در بلند مدت تثبیت شود که تجهیز و بروزرسانی چاه های کشاورزی به کنتور هوشمند، صدور کارت آب و شارژ سالانه آن و سپردن تصدی گری در مدیریت آب به تشکل های قانونی کشاورزی به منظور کاهش مصرف آب کشاورزی از جمله این موارد است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 20 تشکل کشاورزی فعال در استان داریم که توسط کشاورزان انتخاب شده اند، گفت: شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی نهایت همکاری با کشاورزانی که عضو تشکل های کشاورزی هستند را دارد و بدون همراهی موثر این عزیزان امکان موفقیت در هیچ یک از برنامه ها و تصمیم گیری های مدیریتی وجود ندارد. به طور مثال صدور اخطار مشترک توسط امور منابع آب و شرکت تعاونی کشاورزی به کشاورزانی که از چاه بیش از حجم مجاز برداشت می کنند در کشو بی نظیر است.

وی برخی دیگر از دستاوردهای اجرای طرح را برشمرد و عنوان کرد: کاهش محسوس تعداد درخواست و عمق تغییر محل چاه ها توسط کشاورزان، کاهش تعداد درخواست و عمق کف شکنی چاه ها، کاهش انرژی برق مصرفی توسط چاه ها (بنا بر گزارش شرکت برق، کاهش 50 درصدی پرونده های کایت مردمی (بنا بر گزارش مراجع قضایی) نیز از جمله دستاوردهای این طرح بوده که بدون اختصاص هیچ بودجه مجزایی صورت گرفته است.

علایی خاطرنشان کرد: مطابق سند همیاران آب، برای رسیدن به پایداری آب در استان، در سال 1405 به کسری مخزن صفر از طریق کاهش برداشت آب از چاه ها و در سال 1420 به حجم آب قابل برنامه ریزی که در آن حداکثر برداشت از آبخوان های زیرزمینی به دو هزار و 979 میلیون مترمکعب است خواهیم رسید.

وی با بیان اینکه طی 40 سال گذشته، 30 میلیارد مترمکعب از آبخوان های زیرمینی استان نابود شده است، افزود: نباید اجازه دهیم مجدد این اتفاق ناگوار تکرار شود. متاسفانه با افت و شور شدن سطح آب زیرزمینی و خشک شدن چشمه ها، قنات ها و چاه ها با پدیده نشست زمین روبه رو شدیم؛ در غرب مشهد 25 سانتی متر در سال نشست زمین رخ می دهد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی بیان کرد: حجم کسری آبخوان های زیرزمینی استان در سال آبی 97-96 در حدود 928 میلیون مترمکعب بوده است. با بارندگی کم نظیر و همکاری کشاورزان در کاهش برداشت از آب های زیرزمینی حجم کسری مخزن آبخوان های زیرزمینی در سال آبی 99-98 به 185 میلیون مترمکعب کاهش یافته است.

علایی با بیان اینکه از 860 میلیون مترمکعب آب اضافه برداشت سالانه چاه های دارای پروانه توسط کشاورزان، 589 میلیون مترمکعب اضافه برداشت از زمان صدور پروانه اولیه آنان بوده که این رقم کاسته شده است، گفت: بر مبنای میانگین حجم اضافه برداشت از آبخوان های زیرزمینی کشور در سال آبی 99-98 استان خراسان رضوی رتبه پنجم را دارد. کسری مخزن نیز از 661 میلیون مترمکعب به 185 میلیون مترمکعب در سال کاهش یافته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی افزود: در دشت مشهد از سال 91 تا سال 98 سطح آب زیرزمینی 2.5 متر کاهش و در سال آبی 99-98 این رقم 35 سانتی متر افزایش داشته است.

وی افزود: باید بتوانیم مهاجرت به مشهد را مهار کنیم در غیر این صورت تامین آب از  دشت مشهد ممکن نیست و ناچار به خرید کارت آب هستیم.

علایی ادامه داد: پیش بینی می شود در سال 1410 جمعیت مشهد دو برابر افزایش خواهد داشت که در این صورت دشت مشهد علاوه بر اینکه پاسخگوی نیاز آنان نیست بلکه نابود خواهد شد.

وی در پایان به تدوین طرح جامع "مشهد دشت پایدار" اشاره کرد که به صورت پایلوت کشوری تهیه می شود و کلیات آن به تایید وزیر محترم نیرو رسیده است.

رئیس شبکه سازمان های مردم نهاد محیط زیستی خراسان رضوی در آغاز بخش پرسش و پاسخ عنوان کرد: در این جلسه اشراف خوبی بر اقدامات انجام شده پیدا کردیم که جای تشکر دارد. تجهیز چاه ها به کنتور هوشمند پیشرفت بزرگی برای استان محسوب می شود و یک نیاز اساسی برای نظارت و ارزیابی است. همچنین اجرای برنامه مدیریت مشارکتی با همکاری تشکل های کشاورزی نیز یک اقدام کلیدی مهم است که نتایج آن تا مدت ها ماندگار است.

حمید طراوتی  اظهار داشت: در دستیابی به اهداف تعادل بخشی منابع آب مسیر درستی انتخاب و اجرا شده و باید در تقویت این مسیر کوشید. ممکن است خطاها یا اشکالاتی نیز در این مسیر وجود داشته باشد که با همفکری و هم اندیشی قابل اصلاح و بهبود است.

گفتنی است این نشست بالغ بر 3.5 ساعت به طول انجامید که بخش نخست آن با ارائه مبانی محاسباتی و گزارش عملکرد طرح با حضور غلامرضا ممدوحی، مدیرحفاظت و بهره برداری منابع آب و بخش دوم با حضور ایشان، مدیرعامل و همچنین امیر گرد نوشهری، رئیس گروه تلفیق و بیلان دفتر مطالعات پایه منابع آب ادامه یافت.

در بخش دوم نشست، نمایندگان شبکه سمن های محیط زیستی خراسان رضوی ابهامات و سوالات خود پیرامون گزارشات منتشر شده توسط شرکت آب منطقه ای را مطرح نموده و به گفتگو پرداختند.

کد خبر: 3039
  تاریخ خبر : 1400/08/05
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/08/06
 248
سایتـــ های مرتبطـ

آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران آنلاین : 23
 • بیشترین بازدید همزمان : 351
 • بازدید امروز : 1,413
 • بازدید دیروز : 7,356
 • کل بازدید : 5,615,872
 • آخرین به روزرسانی : 1400/10/28 12:25:53
 • شناسه IP شما : 34.230.9.187

راه‌های تماس با ما

 • آدرس : مشهد، بلوار خیام، نبش خیام جنوبی 35
 • کدپستی : 9185916196
 • تلفن : 19-05137617011
 • فاکس : 05137613008
 • پست الکترونیکی : info[at]khrw.ir
 • پیامک : 30006394
 • تلفن گویا : 31435